Rozważanie na niedzielę – 28.04.2024r.

Mieszkanie”
zob. J 15, 1-8

Ks. Jakub Wujek w swoim starym tłumaczeniu Biblii słowo “trwać” przetłumaczył, jako “mieszkać”; można więc wszystkie zdania z dzisiejszej Ewangelii przetłumaczyć przy użyciu tego czasownika: “Kto u mnie mieszka, ten przynosi owoc obfity”, “Mieszkajcie we mnie, a Ja będę mieszkał w was”, itd.

Pytanie na 5 Niedzielę Wielkanocną jest następujące: kto mieszka w moich myślach, dokąd chodzi zamieszkać mój wzrok, słuch, czyim myślom pozwalam się rozgościć u mnie? Jeśli Jezusowym, to wszystko gra, bo to przyniesie owoc!

OŁTARZ – MIEJSCE OFIARY I UCZTY

Katecheza Eucharystyczna – 21.04.2024r.

OŁTARZ – MIEJSCE OFIARY I UCZTY

Ustawodawstwo kościelne podkreśla, że najważniejszym elementem wnętrza kościoła jest ołtarz. Jest on bowiem symbolem Chrystusa, jest miejscem, „z którego ziemia wznosi się ku niebu” (T. Klauser). Ołtarz jest najświętszym przedmiotem w świątyni, powodem jej istnienia i samą istotą. Na nim, pod sakramentalnymi znakami, uobecnia się ofiara krzyża. On także staje się stołem Pańskim, z którego Lud Boży spożywa Ciało i Krew Chrystusa. Ołtarz jest również ośrodkiem dziękczynienia, które się spełnia przez sprawowanie Eucharystii (OWMR 296).

W Starym Testamencie ołtarz uważany był jako miejsce ofiary oraz spotkania z Bogiem. Pierwszy ołtarz, o którym mówi Biblia, został zbudowany przez Noego po jego wyjściu z arki (Rdz 8,20). Abraham zbudował ołtarz dla Pana w miejscu, w którym objawił mu się Bóg (Rdz 12,7). Mojżesz zbudował ołtarz po zwycięskiej bitwie z Amalekitami (W 17,15). Z czasem, z powodu błędnego przekonania ludzi, że Bóg przebywa w kamieniu tworzącym ołtarz, stał się on miejscem przeznaczonym wyłącznie do składania ofiar.

Ołtarz chrześcijański stanowi syntezę ołtarzy starotestamentowych, kierując jednocześnie ku ołtarzowi w Niebiańskim Jeruzalem, gdzie spoczywa Baranek złożony w ofierze u początków świata. Na wzór świątyni jerozolimskiej ołtarz chrześcijański jest ołtarzem całopalenia, bo na nim ofiarowany jest Baranek Boży; jest stołem na chleby pokładne, to znaczy na Chleb Eucharystyczny; jest wreszcie ołtarzem wonności, przed którym spala się kadzidło. Od początku ołtarz jako miejsce dokonującej się na nim ofiary, traktowany był jako relikwia. Dlatego przy jego poświęceniu umieszcza się w nim relikwie męczenników. Kamienna mensa nawiązuje do kamienia odrzuconego przez budowniczych, który stał się kamieniem węgielnym (Ps 118,22). Biały obrus wskazuje na płótno, w które zostało owinięte Ciało Pana Jezusa.

Współczesny ołtarz powinien być ustawiony centralnie; ma być stały, tzn. złączony z posadzką, a mensa winna być wykonana z kamienia naturalnego. Na środku ołtarza lub obok niego ma się znajdować krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, „który za nas pozwala przebić swój bok, z którego wypływa krew i woda – Eucharystia i chrzest, bądź też krzyż Chrystusa tryumfującego, który wyraża myśl o powtórnym przyjściu i na nie kieruje spojrzenie” (J. Ratzinger, Duch liturgii, Poznań 2002, str. 7). Ołtarz powinien być nakryty przynajmniej jednym obrusem, a do sprawowania Eucharystii rozkłada się na nim korporał. Na ołtarzu lub obok niego umieszcza się świeczniki, zawsze w liczbie parzystej (2, 4 lub 6), a gdy Mszy przewodniczy biskup diecezjalny 7. W przyozdabianiu ołtarza należy zachować umiar, aby nie zaciemniać jego przeznaczenia. Godność ołtarza domaga się wreszcie, by nie stawiać na nim żadnych zbędnych akcesoriów, które mogłyby odwrócić uwagę od jedynej rzeczywistości istotnej – dokonywanej na nim ofiary.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 28.04.2024r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V Niedziela Wielkanocna
28.04.2024r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na seminarium i diecezję.

Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary oraz za wszelkie wpłaty na konto naszej parafii.

  1. Nieszpory Wielkanocne o g. 17.00.
  2. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących do I Komunii Św. dzisiaj, w kościele, o g. 19.00.
  3. Spotkanie grupy młodzieżowej „Avodah” również dzisiaj o g. 19.00. Początek w kaplicy pod farą.
  4. Od środy przez cały miesiąc maj zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej. W tygodniu o g. 17:30, a w niedzielę o g. 17:00.
  5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa o stałych porach.
  6. W piątek uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Na Msze Św. zapraszamy o g. 7.30, 9.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu kancelaria parafialna będzie nieczynna. Nie będzie również Mszy szkolnej. Z racji uroczystości tego dnia nie ma obowiązku zachowywania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  7. W sobotę odwiedzimy z Komunią Świętą chorych i starszych parafian. Chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii. Również w tym dniu adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy pod farą, prowadzona przez Jerycho Różańcowe. Rozpoczęcie po Mszy porannej, zakończenie o g. 15.00.
  8. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Koncertów Organowych w Konwikcie. Pierwszy koncert odbędzie się w przyszłą niedzielę, o g. 19.00, w naszym kościele. Szczegóły na plakacie w gablotce.
  9. W poniedziałek (6 maja) rozpoczynamy w naszej parafii cykl nauk przedmałżeńskich. Pierwsze spotkanie w salkach, o godz. 19.00.
  10. W dniu dzisiejszym kawiarenka jest nieczynna.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszym kościele.

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, pamięć i troskę o naszą wspólnotę!

Niech PAN BÓG Wam błogosławi!

INTENCJE MSZY ŚW. od 29.04.2024r. do 05.05.2024r.

INTENCJE MSZY ŚW. od 29.04.2024r. do 05.05.2024r.

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024r. – św. Katarzyny Sieneńskiej.
800I Za zm. Piotra Bursig w 1 rocz. śm. i zm. z rodziny.
II Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
II Za zm. dziadków z rodzin Orlańskich i Radomskich.
Wtorek, 30 kwietnia 2024r.
800I Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. męża Jana Perz, zm. rodziców, dziadków z obu stron, zm. siostry, braci, bratowe, szwagrów, dusze w czyśćcu cierpiące i zm. kapłanów z naszej parafii.
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
1800I Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. Boże dla Marii w dniu urodzin i o bł. B. dla całej rodziny.
II Za zm. Zofię Janic w 25 rocz. śm., zm. Franciszka, Adama Janic, zm. z rodzin Szlęzak i Janic.
Środa, 01 maja 2024r.
800I ………………………………………………
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
III O dar życia wiecznego dla zm. Barbary Brombosz w 30 dzień po śm. i w int. Arkadiusza Brombosz w rocz. ur.
1800Msza św. zbiorowa:
1. O dar życia wiecznego dla zm. Pawła Paulewicz i za dusze w czyśćcu cierpiące.
2. Za zm. Mariana Gurbała, zm. jego rodziców i za dusze w czyśćcu cierpiące.
3. Za zm. rodziców Agnieszkę i Jerzego Wnuk, zm. teściów, zm. Elżbietę Kubik, zm. chrzestną, zm. z rodziny Wnuk, Kolasińska i Świerc.
4. Za zm. Stanisława Fik w rocz. ur.
5. Za dusze w czyśćcu cierpiące.
6. Za zm. Hannę Hernik, zm. Genowefę Fazan, zm. z rodziny Warzecha, Rachwał, Fiecek i Polkowski, zm. Helmuta Krywalskiego, zm. kapłanów i siostry zakonne i dusze w czyśćcu cierpiące.
7. Za zm. rodziców Hildegardę i Józefa Pisalski, zm. Beatę Zapotoczny, zm. Marię Rosławiec, zm. jej męża, zm. Lucynę i Jana Wiatowski.
8. Za zm. Helmuta Krywalskiego.
9. Za zm. ciocię Adelę, zm. jej męża Mieczysława, zm. rodziców Marię i Pawła, zm. rodzeństwo: Helenę, Łucję, Małgorzatę, Józefa i dusze w czyśćcu cierpiące.
10. Za zm. Zbigniewa w 30-dzień po śm., zm. Władysława Skorupkę.
11. Za zm. Krzysztofa Ziora w 30-dzień po śm.
12. Za zm. dziadków Rozalię i Józefa Machałów.
13. Za zm. rodziców Jadwigę i Maksymiliana Stolarczyk, siostrę Małgorzatę, braci: Jana i Eugeniusza, bratowe i szwagra.
Czwartek, 02 maja 2024r. – św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.
800I Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. brata Alfreda Hanysek w rocz. ur., zm. rodziców Marię i Feliksa oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.
II Za zm. matkę Danutę Idzikowską, zm. ojca Jerzego, zm. syna Stanisława i dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I W int. powołań kapłańskich i zakonnych oraz w int. kapłanów.
II Za zm. Władysława Muś w 15 rocz. śm.
Piątek, 03 maja 2024r. – Uroczystość Najśw. Maryi Panny, Królowej Polski.
730W int. czcicieli NSPJ.
900Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Lucjana i Marianny Gala, za dusze w czyśćcu cierpiące i za zm. kapłanów z naszej parafii.
1600Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. Boże dla Łucji i Alfonsa Płaczek z ok. 50 rocz. ślubu i o bł. Boże dla całej rodziny.
1800W int. Parafian i ofiarodawców.
Sobota, 04 maja 2024r. – św. Floriana, męczennika.
800I W int. czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
II O dar życia wiecznego dla zm. ojca Jana w rocz. ur. i zm. matki Wandy Pyka.
1300Ślub: Brodziak – Brodziak
1800Za zm. męża Rafała Wilczek w 2 rocz. śm.
VI Niedziela Wielkanocna, 05 maja 2024r.
730Za zm. męża Hermana w rocz. ur., zm. rodziców, teściów i zm. z pokrewieństwa.
900Za zm. rodziców Franciszkę i Franciszka Kobalczyk, zm. brata Andrzeja, zm. Mariannę, Elżbietę Borkowskich, zm. Dariusza i Witolda Zawistowskiego.
1030O dar życia wiecznego dla zm. Gerarda Kawalec, zm. rodziców, teściów, zm. siostry, zm. z rodziny Kawalec.
1200O pokój i Boże Miłosierdzie dla Polski i całego świata, o przymnożenie wiary i dobrych wyborów zgodnie z wolą Bożą dla Małych Rycerzy Miłosierdzia Bożego, ich rodzin i sympatyków oraz o światło Ducha św. dla nich i Kościoła świętego.
1600O dar życia wiecznego dla zm. Anny i Franciszka Krawczyk i zm. rodzeństwa.
1700Nabożeństwo majowe.
1800Za zm. Bronisława Teklak, of. rodzina Sańgórskich.

Rozważanie na niedzielę – 21.04.2024r.

Pasterz najlepszy”

zob. J 10, 11-18

Słuchając dzisiejszej Ewangelii zadaję sobie pytanie dlaczego nie umiem powiedzieć całemu światu, że na ziemi żadne dziecko nie jest zgubione, nikt nie jest samotny? Pan Jezus – Najlepszy Pasterz, do którego należą totalnie wszystkie owce, mówi dzisiaj do mnie: Nie zamykaj owczarni. Nie mów nigdy: „Ci są daleko od Jezusa”. Bo tak naprawdę dopiero w wieczności poznam, kto — w najgęstszym tłumie — był rzeczywiście blisko Niego.

AMBONA – MIEJSCE GŁOSZENIA SŁOWA BOŻEGO

Katecheza Eucharystyczna – 21.04.2024r.

AMBONA – MIEJSCE GŁOSZENIA SŁOWA BOŻEGO

W świątyniach katolickich znajdują się miejsca o szczególnym znaczeniu. Jednym z nich jest ambona – nazywana często stołem Słowa Bożego. O tym miejscu mówi Ogólne wprowadzenie do Lekcjonarza Mszalnego: „we wnętrzu kościoła winno się znajdować miejsce podwyższone, stałe, dogodne i okazałe, odpowiadające godności słowa Bożego. Powinno jasno przypominać wiernym, że we Mszy świętej zostaje przygotowany tak stół słowa Bożego jak i stół Ciała Chrystusowego, winno wreszcie stanowić skuteczną pomoc dla wiernych w uważnym słuchaniu podczas liturgii słowa”. Ten sam dokument wyraźnie wskazuje jakie elementy Liturgii Słowa należy wykonać z ambony: „ambona jest miejscem, z którego usługujący głoszą słowo Boże, z natury swojej winna być zarezerwowana dla czytań, psalmu responsoryjnego i orędzia paschalnego. Homilia zaś i modlitwa wiernych mogą być wygłaszane z ambony z racji ich ścisłego związku z całą liturgią słowa. Jest natomiast mniej odpowiednie, aby na ambonę wchodzili inni usługujący, np. komentator, kantor lub prowadzący śpiew”.

Zaleca się, aby ambonę w sposób uroczysty pobłogosławić przed oddaniem jej do użytku podczas liturgii. W modlitwie błogosławieństwa celebrans modli się takimi słowami: „Dziękujemy Ci, Boże, który wezwałeś ludzi z ciemności do swojego przedziwnego światła. Ty zaspokajasz nasz głód pożywnym pokarmem swego słowa i gdy gromadzimy się w tym kościele, ciągle nam przypominasz tajemnice swojego objawienia. Prosimy Cię, Boże, niech głos Twego Syna rozbrzmiewa w naszych uszach, abyśmy posłuszni natchnieniom Ducha Świętego, byli nie tylko słuchaczami słowa, lecz także gorliwymi jego wykonawcami. Niech głosiciele Twojego słowa ukazują nam drogi życia, abyśmy krocząc nimi, naśladowali Chrystusa Pana i osiągnęli życie wieczne”.

Słuchanie Słowa Bożego proklamowanego z ambony powinno odbywać się w skupieniu i z należytą uwagą. Pan Bóg bowiem pragnie przemawiać do nas, dlatego obficie zastawia stół słowa Bożego, które dla chrześcijan jest pierwszym i niezastąpionym duchowym pokarmem. Bóg przemawiając do swego ludu, ujawnia misterium odkupienia i zbawienia.

Wsłuchajmy się więc z uwagą w Słowo Boga, które skieruje do nas podczas dzisiejszej Eucharystii.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 21.04.2024r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV Niedziela Wielkanocna
21.04.2024r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.

Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary oraz za wszelkie wpłaty na konto naszej parafii.

  1. Nieszpory Wielkanocne o g. 17.00.
  2. Od poniedziałku do piątku trwa w naszym kościele całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Początek codziennie po Mszy porannej, zakończenie przed Mszą o g. 18.00. Z tyłu kościoła wyłożony jest tekst kolejnej katechezy o Eucharystii.
  3. W środę o g. 19.00 w kaplicy pod farą adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.
  4. W czwartek o g. 18.45 spotkanie „Mamy u Mamy”. Wszystkie mamy zapraszamy do parafialnej kawiarenki.
  5. W piątek o g. 16.30 Msza Św. szkolna.
  6. Kolejnym punktem przeżywania Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji jest spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę, w tarnogórskiej parafii o. Kamilianów. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie abp. Adrian Galbas. Plan spotkania: 9.30 – adoracja; 10.30 – katecheza ks. Arcybiskupa; 12.00 – Eucharystia z homilią; 13.00 – agapa. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy.
  7. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących do I Komunii św. w przyszłą niedzielę, w kościele, o g. 19.00.
  8. Po każdej Mszy Św. niedzielnej zapraszamy do kawiarenki parafialnej.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na seminarium i diecezję.

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, pamięć i troskę o naszą wspólnotę!

Niech PAN BÓG Wam błogosławi!

INTENCJE MSZY ŚW. od 22.04.2024r. do 28.04.2024r.

INTENCJE MSZY ŚW. od 22.04.2024r. do 28.04.2024r.

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.
800I O dar nieba dla zm. męża Henryka w rocz. śm., zm. rodziców i pokrewieństwa z obu stron, zm. księży z naszej parafii i dusze w czyśćcu cierpiące.
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
1800I Za zm. Piotra Wiórek w 9 rocz. śm.
II Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. Boże dla Eweliny i Mateusza z ok. 30 rocz. ur., prosząc o szczęśliwe rozwiązanie dla Eweliny.
Wtorek, 23 kwietnia 2024r. – Uroczystość św. Wojciecha.
800I Za dusze w czyśćcu cierpiące.
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
1800I Za zm. Jana w 8 rocz. śm., zm. jego rodziców Józefa i Annę, zm. teściów Mariannę i Bronisława, zm. z rodziny Jojko, Łucek i Nowak.
II Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. rodziców Gertrudy i Hermana Bochen w rocz. ur., zm. ich rodziców, dusze w czyśćcu cierpiące, zm. kapłanów z naszej parafii i zm. szwagra Tadeusza Krawiec w rocz. śm.
Środa, 24 kwietnia 2024r.
800I Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
II Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I W int. rodziny Orlańskich, Tadeusza i Henryki, dzieci Agaty, Tomka i Daniela z rodzinami.
II Za zm. mamę Danutę Elias w 10 rocz. śm., zm. rodziców i rodzeństwo.
Czwartek, 25 kwietnia 2024r. – Święto św. Marka, Ewangelisty.
800I Za zm. ojca Pawła w 3 rocz. śm.
II Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Bronisława Tetlaka, of. sąsiedzi z ul. Kościuszki 10.
1800I Za zm. Annę Kuliś w rocz. ur., zm. jej męża Grzegorza, zm. rodziców Jadwigę i Marcina Kowalczyk i zm. brata Jana.
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
Piątek, 26 kwietnia 2024r.
800I Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. Boże dla Katarzyny z ok. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.
II Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1630Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
1800Msza św. zbiorowa:
1. Za zm. Lidię Ziob w rocz. śm. zm. Henryka Szuber w rocz. śm., zm. z rodziny Ziob i Szubert.
2. Za zm. Maksymiliana Kroczek, zm. Marię i Franciszka Świtała i zm. wujków.
3. Za zm. Jana Morańskiego w 10 rocz. śm.
4. Za dusze w czyśćcu cierpiące.
5. Za zm. Adama Janik, of. sąsiedzi z ul. Zielonej.
6. Do Mił. Bożego za zm. mamę Cecylię Kowol w 15 rocz. śm.
7. Do Mił. Bożego o radość wieczną dla zm. matki Berty Dikta, zm. ojca Jana, brata Henryka, bratową Anielę, szwagra Edwarda i za dusze w czyśćcu cierpiące.
8. Za zm. dziadków Rozalię i Józefa Machałów.
9. Za zm. ojca Stanisława i Weronikę Wręczyckich, braci Edwarda i Eugeniusza, bratanków Jerzego i Bogdana zm z rodziny.
Sobota, 27 kwietnia 2024r.
800I ………………………………………………………
II Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
1800I O dar życia wiecznego dla zm. męża Stefana, zm. rodziców Urszuli i Fryderyka, zm. teściów Magdalenę i Jana, zm. dziadków z obu stron.
II Za wstaw. MBKP o bezpieczną podroż do Medjugorie oraz owoce pielgrzymki dla uczestników ze Wspólnoty Michael i wszystkich pielgrzymów.
V Niedziela Wielkanocna, 28 kwietnia 2024r.
730Za zm. męża i ojca Pawła Paulewicz.
900O dar życia wiecznego dla zm. Antoniego Gawora w 14 rocz. śm. i za dusze w czyśćcu ciepiące.
1030Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Wiesława Świlak w rocz. śm., zm. jego rodziców Józefa i Genowefy, zm. teściów Marii i Rudolfa Czerneckich i za dusze w czyśćcu cierpiące.
1200Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. męża Jana Kowalskiego w 1 rocz. śm.
1600Chrzty i roczki:
1. Oliwia, Laura Kachmar (chrzest)
1700Nieszpory Wielkanocne.
1800I Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla zm. męża Zygmunta Sitko w 3 rocz. śm., zm. teściów Gertrudy i Roberta Volkmer, zm. Zbigniewa Sitko.
II Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. Boże, dary Ducha św. dla Katarzyny Simkowskiej z ok. 20 rocz. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.

ZNAKI CHLEBA I WINA

Katecheza Eucharystyczna 14.04.2024r.

ZNAKI CHLEBA I WINA

Aby Msza święta mogła się dokonać, potrzebne są chleb i wino, które stanowią materię sakramentu Eucharystii. Od najdawniejszych czasów chleb i wino stanowią symbol obfitości i gościnności. Są wyrazem dobroci Boga i stworzonego przez Niego świata. W czasie Mszy świętej, podczas obrzędu przygotowania darów, dziękujemy za chleb i wino, które są owocem ziemi i winnego krzewu, przez co stają się szczególnym darem Stwórcy dla człowieka. Kościół wierny poleceniu swojego Mistrza ofiaruje chleb i wino, które przez słowa Chrystusa i wezwanie Ducha Świętego stają się Ciałem i Krwią Chrystusa i stanowią centrum sprawowania Mszy świętej.

Chleb i wino jako znaki sakramentu Eucharystii zostały zapowiedziane już w Starym Testamencie. Katechizm Kościoła Katolickiego poucza, że „w Starym Przymierzu na znak wdzięczności wobec Stwórcy składano w ofierze chleb i wino pośród pierwocin owoców ziemi” (nr 1334). W Księdze Rodzaju ukazana jest ofiara Melchizedeka, kapłana i króla w jednej osobie, który na spotkanie z Abrahamem wyniósł chleb i wino (por. Rdz 14,18). W geście tym Kościół widzi zapowiedź swojej ofiary, określanej w modlitwie mszalnej jako „ofiara doskonała” (por. KKK 1333). Chrystus Pan podczas Ostatniej Wieczerzy wziął w swoje ręce chleb, błogosławił go, łamał i rozdawał swoim uczniom. Następnie podał im kielich wskazując, że jest w nim Jego Krew (Mt 26,26-28; Mk 14,22-24; Łk 22,19-20). I dodał: „odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego” (Mt 26,29).

Ojcowie Kościoła wyrażają przekonanie, że Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy użył chleba pszennego, niekwaszonego, który w okresie świąt Paschy spożywali Żydzi (Wj 34,18) oraz wina wyciśniętego z dojrzałych, naturalnych winogron. Aktualne przepisy liturgiczne precyzują, że aby materia sakramentu Eucharystii była ważna należy posługiwać się w czasie Mszy świętej chlebem przaśnym, z czystej mąki pszennej i na tyle świeżym, by nie zachodziło niebezpieczeństwo zepsucia. A wino powinno być z owocu winnego krzewu, naturalne i czyste, to jest bez jakichkolwiek dodatków obcych substancji oraz nie mętne i skwaszone (KPK 924, OWMR 320-323).

Chleb i wino przez konsekrację stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. W tych postaciach obecny jest żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem (KKK 1413). Eucharystyczna obecność Chrystusa w chlebie i winie zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne (KKK 1377). Za każdym razem, kiedy Kościół celebruje Eucharystię, przypomina sobie obietnicę, że w znakach chleba i wina, przemienionych w Ciało i Krew, „Chrystus wędruje razem z nami, jako nasza moc i nasz wiatyk, i czyni nas świadkami nadziei dla wszystkich” (św. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia 62).