ARS CELEBRANDI

Katecheza Eucharystyczna – 26.05.2024r.

ARS CELEBRANDI

Określenie Ars celebrandi oznacza sztukę pięknego celebrowania Mszy świętej, która dotyka płaszczyzny znaków, symboli, gestów, języka, muzyki i śpiewu, paramentów i szat, architektury i sztuki sakralnej, ale także wiary i życia wszystkich uczestników liturgii, z celebransem i posługującymi na czele.

Zasadniczą sprawą dla pięknej celebracji jest właściwe rozumienie liturgii, jako dzieła Boga, który jest inicjatorem i głównym działającym w liturgii. Przyczyną powszechnej banalizacji i odarcia liturgii z piękna, jest przeakcentowanie w niej czynnika ludzkiego i niedocenienie działania Bożego. Kard. Gerhard Müller mówił: „Liturgia jest sakramentalnym uczestnictwem, widzialnym i konkretnym, w życiu Boga w Trójcy. Dlatego to nie tylko jakaś gra, teatr, autoekspresja odczuć, serca, idei, wymiaru społecznego. Liturgia katolicka to rzeczywisty, obiektywny, konkretny wyraz relacji, w której sam Bóg chce dzielić życie z nami, Jego stworzeniami”. Błędem byłoby stosować do liturgii kryterium świeckiego poczucia piękna. W pięknie liturgii nie chodzi bowiem tylko o przeżycia estetyczne, ale duchowe, chodzi o poznanie blasku piękna samego Boga. Benedykt XVI w adhortacji Sacramentum caritatis pisał: „Liturgia jak i Objawienie chrześcijańskie, ma wewnętrzny związek z pięknem: jest blaskiem prawdy. (…) Odnoszenie się do atrybutu piękna nie jest jedynie estetyzmem, ale jest sposobem docierania do nas prawdy o miłości Boga w Chrystusie poprzez piękno. (…) Prawdziwym pięknem jest miłość Boga, która definitywnie objawiła się nam w tajemnicy paschalnej. Piękno liturgii jest częścią tej tajemnicy; ona jest najwyższym wyrazem chwały Bożej i stanowi, w pewnym sensie, otwarcie się Nieba ku ziemi. (…) Piękno nie jest więc jedynie czynnikiem dekoracyjnym liturgii; ono jest jej elementem konstytutywnym, gdyż jest atrybutem samego Boga i Jego Objawienia. Wszystko to winno sprawić, byśmy byli świadomi, jaką należy zachować uwagę, by liturgia jaśniała zgodnie z jej właściwą naturą” (nr 35).

Ars celebrandi to czynienie czegoś świętego, wykonywanie świętej czynności, z radością, świątecznie i uroczyście. Pięknie celebrować liturgię znaczy najpierw celebrować wiernie z zasadami Kościoła, a nie „po swojemu”, pod presją chwilowej mody. Św. Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii pisał: „Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę świętą według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła” (Ecclesia de Eucharistia, 52). Po drugie – pięknie celebrować, to celebrować w sposób naturalny, właściwy sobie tak, aby liturgia nie była sztuczna i dziwaczna, ale wypływała z wiary i była przy tym piękna. Wreszcie pięknie celebrować to zadbać o prawdziwość znaków, gestów, języka, wyposażenia świątyni, dekoracji itd. Prostota gestów i umiarkowanie znaków przewidzianych w określonym porządku i czasie liturgii, przekazują i angażują wiernych bardziej niż sztuczne, niestosowne dodatki.

Niech zatem każda liturgia w naszych świątyniach będzie piękna w swojej szlachetnej prostocie i niech prowadzi do zaangażowanego udziału w niej wiernych, a przez to do odnowy całego życia Kościoła.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 26.05.2024r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela – Uroczystość Trójcy Najświętszej
26.05.2024r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na seminarium i diecezję.

Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary oraz za wszelkie wpłaty na konto naszej parafii.

  1. Nabożeństwa majowe dzisiaj o g. 17.00, a w tygodniu o 17.30.
  2. Dzisiaj ks. Mateusz obchodzi dwunastą rocznicę swoich święceń kapłańskich, na Mszę Św. z udziałem księży wyświęconych w 2012 roku zapraszamy w piątek na g. 18.00.
  3. Również dziś odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. Przywitanie pielgrzymów ok. g. 17.45.
  4. Spotkanie grupy młodzieżowej „Avodah” dzisiaj o g. 19.00. Początek w kaplicy pod farą.
  5. Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym w środę o g. 19.00, w kaplicy pod farą.
  6. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze Święte w tym dniu jak w każdą niedzielę, za wyjątkiem Mszy o godz. 10.30. Uroczysta procesja ulicami naszego miasta wyruszy o g. 10.00 z kościoła św. Ap. Piotra i Pawła do naszej świątyni. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne w swych strojach, dzieci do sypania kwiatów i wszystkich wiernych do licznego udziału. Zachęcamy do przyozdobienia okien swoich mieszkań.
  7. Od piątku do przyszłego czwartku włącznie obchodzić będziemy Oktawę Bożego Ciała. W tych dniach po każdej Mszy Św. wieczornej procesja z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła, a w niedzielę w ramach nabożeństwa o g. 17.00. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci do sypania kwiatów. W związku z oktawą biskup gliwicki udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  8. Fundacja Kadosz Uwielbienie, Oaza Domowego Kościoła i Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają na uwielbienie, które odbędzie się w Boże Ciało o g. 19.00, przed naszym kościołem. Jest to dzień zakończenia Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji. Szczegóły na plakacie.
  9. W piątek nie będzie Mszy Św. szkolnej. W tym dniu kancelaria parafialna będzie nieczynna.
  10. W tym tygodniu obchodzić będziemy pierwszą sobotę miesiąca. Tego dnia odwiedzimy z Komunią Świętą chorych i starszych parafian. Chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii.  Również w tym dniu adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy pod farą, prowadzona przez Jerycho Różańcowe. Rozpoczęcie po Mszy porannej, zakończenie o g. 15.00.
  11. Jak było to już wcześniej ogłaszane, od tego roku nasz odpust parafialny ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju, obchodzić będziemy w pierwszą niedzielę miesiąca września.
  12. Po każdej Mszy Św. niedzielnej zapraszamy do kawiarenki parafialnej.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszym kościele.

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, pamięć i troskę o naszą wspólnotę!

Niech PAN BÓG Wam błogosławi!

INTENCJE MSZY ŚW. od 27.05.2024r. do 02.06.2024r.

INTENCJE MSZY ŚW. od 27.05.2024r. do 02.06.2024r.

Poniedziałek, 27 maja 2024r.
800I Za zm. męża Józefa Koczyba, zm. rodziców z obu stron, zm. siostrę Eleonorę, zm. szwagra Jerzego, zm. dziadków z obu stron i zm. kapłanów z naszej parafii.
II Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I O dar życia wiecznego dla zm. Teresy Lota w rocz. ur., zm. z rodziny Kupisz i Lota.
II Za zm. mamę Edytę Wojsyk w rocz. ur., zm. tatę Edwarda, brata Narcyza, teściów Mariannę i Pawła Wieczorek i zm. szwagra Andrzeja.
Wtorek, 28 maja 2024r.
800Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. rodziców Marii i Mariana Telega, zm. z rodzin Telega, Tadaszak, za dusze w czyśćcu cierpiące.
II Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. B. dla Leokadii Szmer z ok. 92 rocz. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.
Środa, 29 maja 2024r. – św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
800I Za zm. Klaudiusza Stolingwa w rocz. ur., zm. ojca Henryka w rocz. ur., zm. pokrewieństwo i zm. kapłanów z naszej parafii.
II Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Krystyny Haczelskiej w 5 rocz. śm. i zm. jej rodziców.
1800I Za zm. ojca Jana Kołodziejczyk w rocz. ur., zm. z rodziny i za dusze w czyśćcu cierpiące.
II Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. B. dla Joanny z ok. 80 rocz. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.
Czwartek, 30 maja 2024r. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
730Z podziękowaniem Najśw. Maryi Pannie za życie i zdrowie Agaty.
900W intencji parafian.
1200………………………………………………….………………………………………………….
1600………………………………………………….………………………………………………….
1800Za zm. syna Sławomira Kwiecień, zm. męża, zm. rodziców, teściów i za dusze w czyśćcu cierpiące.
Piątek, 31 maja 2024r. – Święto Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny.
800I Do Mił. Bożego o radość wieczną dla zm. matki Marii Hojka w 15 rocz. śm.
II Za zm. rodziców, teściów Lidię i Franciszka Paciorak w rocz. śm.
1800I W intencji ks. Mateusza oraz księży wyświęconych w 2012 roku.
II Msza św. zbiorowa:

1. Za zm. rodziców Helenę i Antoniego Klimas, zm. siostrę Urszulę Mularczyk.
2. Za zm. wychowawczynię Wandę Olszowską w 20 rocz. śm., zm. koleżanki z klasy.
3. Za zm. Eleonorę Michalik w 1 rocz. śm., zm. z rodziny Michalik.
4. Za zm. siostrę Janinę, szwagra Adama, of. brat Szczepan.
5. Za zm. Helenę Możdżeń w 20 rocz. śm.
6. Za zm. dziadków Rozalię i Józefa Machałów.
7. Za zm. sąsiadkę Stanisławę Chmielewską, zm. z ul. Ułańskiej 13A.
Sobota, 01 czerwca 2024r. – św. Justyna, męczennika.
800I W int. czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
II O Opiekę Matki Bożej, zdrowie, dary Ducha Św. dla Dawida i Jakuba, ich rodziców oraz o potrzebne łaski dla nich.
1400Ślub: Mateja – Potocki.
1800O dar życia wiecznego dla zm. syna Rafała Maszczyk w 1 rocz. śm., zm. matkę Jadwigę Baron w 5 rocz. śm.
IX Niedziela Zwykła, 02 czerwca 2024r.
730Za dusze w czyśćcu cierpiące.
900O dar życia wiecznego dla zm. Władysławy i Jana Czapelskich.
1030O dar życia wiecznego dla zm. syna Karola Broda, zm. męża Marka, zm. dziadków i za dusze w czyśćcu cierpiące.
1200O pokój i Boże Miłosierdzie dla Polski i całego świata, o przymnożenie wiary i dobrych wyborów zgodnie z wolą Bożą dla Małych Rycerzy Miłosierdzia Bożego, ich rodzin i sympatyków oraz o światło Ducha Św. dla nich i Kościoła Świętego.
1600Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o opiekę Aniołów Stróżów dla Kacpra Fiegler z ok. 1 rocz. ur. i o bł. B. dla rodziców i rodziców chrzestnych.
1700Nieszpory niedzielne
1800Za zm. Aleksandra Jaskólskiego w rocz. śm. i zm. z rodziny.

POSTAWY LITURGICZNE

Katecheza Eucharystyczna – 05.05.2024r.

POSTAWY LITURGICZNE 

Tak jak ludzie okazują sobie miłość i uczucia za pomocą odpowiednich postaw i gestów, tak w liturgii postawy i gesty są znakami miłości do Boga. Dlatego ważne jest, by były wykonywane z czułą starannością, czcią i skupieniem. Wprowadzenie do Mszału zwraca uwagą na to, iż jednakowa postawa ciała, którą powinni zachować wszyscy uczestnicy liturgii, jest znakiem wspólnoty i jedności zgromadzenia, wyraża bowiem, a zarazem wywiera wpływ na myśli i uczucia uczestników (OWMR 20). Do postaw liturgicznych zaliczamy: stanie, klęczenie, siedzenie, leżenie krzyżem i procesję.

1. Postawa stojąca jest wyrazem uszanowania, jest zewnętrznym znakiem głębokiej czci dla Boga jako najwyższego Pana (Mt 6,5; Mk 11,25; Łk 18,11; 22,46). Stanie jest znakiem radości z odkupienia. W postawie stojącej Ojcowie Kościoła widzieli symbol świętej wolności dzieci Bożych.

Kiedy zachowujemy postawę stojącą?

  • od początku Mszy Świętej aż do oracji włącznie
  • od rozpoczęcia aklamacji przed Ewangelią aż do zakończenia Ewangelii
  • podczas wyznania wiary i modlitwy powszechnej
  • od wezwania kapłana Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę… aż do aklamacji Święty, Święty… włącznie
  • od aklamacji po przeistoczeniu aż do Baranku Boży włącznie
  • podczas Modlitwy po Komunii oraz obrzędów zakończenia.

2. Postawa klęcząca, zarówno jako dłuższa postawa modlitewna, jak również chwilowy gest przyklęknięcia, oznacza wielbienie Boga. Przez klęczenie człowiek wyraża swoją małość wobec Boga. Gest ten jest znakiem adoracji: pokornego uwielbienia Bożego Majestatu. Św. Hieronim uczył, by przyklęknięciu ciała towarzyszyło także „przyklęknięcie serca”, a więc należyte usposobienie wewnętrzne. W Piśmie Świętym znajdujemy aż 59 wzmianek o przyjęciu postawy klęczącej. Miała ona trzy formy; padnięcie na twarz (Pwt 26,10; Joz 5,15; Mk 14,35), upadnięcie do stóp (Mk 1,40; 10,17; Mt 17,14; 27,29) i klęczenie (2 Krn 6,13; Ezd 9,5; Dz 9,40; 20,36; 21,5). Przykład modlitwy na klęczkach dał nam sam Chrystus Pan modlący się w Ogrodzie Oliwnym (Łk 22,41). Święty Szczepan – pierwszy męczennik Kościoła, oddaje swoje życie ukamienowany na klęcząco (Dz 7,54-60). Klęczenie jest też zasadniczą postawą w czasie sakramentu pokuty.

Kiedy w czasie Mszy świętej zachowujemy postawę klęczącą?

  • podczas Modlitwy Eucharystycznej, po aklamacji Święty, Święty… do aklamacji po przeistoczeniu
  • na słowa: Oto Baranek Boży … Panie, nie jestem godzien
  • podczas Wyznania Wiary w uroczystości Narodzenia i Zwiastowania Pańskiego przyklęka się na słowa: I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.

3. Postawa siedząca według starożytnego zwyczaju przysługiwała urzędnikom, nauczycielom i sędziom, jako znak władzy i godności (Ps 106,32; Mt 19,28; Łk 4,20). Pan Jezus nauczał w świątyni jerozolimskiej siedząc (Łk 2,46). Biskup zasiada na swojej katedrze i z niej naucza. Sprawując sakrament pokuty kapłan zajmuje pozycję siedzącą na znak powagi urzędu sędziowskiego, który wykonuje w imieniu i w obecności Chrystusa.

Wierni w kościele nie zawsze siedzieli. Przez długie wieki w kościołach nie było ławek. Instrukcja Stolicy Apostolskiej z 1964r. wskazuje: Wiernym należy wyznaczyć miejsca ze specjalną troską, aby oni wzrokowo i duchowo mogli należycie brać udział w świętych czynnościach. Wypada, aby według zwyczaju postawić do ich użytku ławki lub krzesła (nr 98). Siedzenie jest postawę słuchającego ucznia. Jest znakiem skupienia, przyjmowania i rozważania Słowa Bożego (Łk 2,46; 10,39; 1 Kor 14,30; Dz 20,9).

W którym momencie siedzimy w czasie liturgii?

  • podczas czytań mszalnych (z wyjątkiem Ewangelii), psalmu responsoryjnego i homilii
  • podczas przygotowania darów ofiarnych
  • po procesji komunijnej i uwielbienia po Komunii świętej
  • w czasie ogłoszeń.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 19.05.2024r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
19.05.2024r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii

Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary oraz za wszelkie wpłaty na konto naszej parafii.

  1. Nabożeństwa majowe w tygodniu o g. 17.30, a w niedzielę o g. 17.00.
  2. Spotkanie Róż Różańcowych dzisiaj po nabożeństwie majowym w kawiarence. Również dzisiaj o g. 17.45 w kawiarence konferencja o cudach eucharystycznych. Serdecznie zapraszamy.
  3. Spotkanie grupy młodzieżowej „Avodah” dzisiaj o g. 19.00. Początek w kaplicy pod farą.
  4. W poniedziałek Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Na Msze Św. zapraszamy o g. 7.30, 9.00, 16.00 i 18.00.
  5. Od poniedziałku do piątku trwa w naszym kościele całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Z tyłu kościoła wyłożony jest tekst kolejnej katechezy o Eucharystii.
  6. Spotkanie dla mam: „Mamy u Mamy” w czwartek o g. 18.45 w kawiarence.
  7. Wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę Szkolną w piątek o g. 16.30.
  8. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania również w piątek o 18.45 w kościele.
  9. W przyszłą niedzielę pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Wyjście z naszego kościoła o g. 6.20.
  10. Po każdej Mszy Św. niedzielnej zapraszamy do kawiarenki parafialnej.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na seminarium i diecezję.

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, pamięć i troskę o naszą wspólnotę!

Niech PAN BÓG Wam błogosławi!

INTENCJE MSZY ŚW. od 20.05.2024r. do 26.05.2024r.

INTENCJE MSZY ŚW. od 20.05.2024r. do 26.05.2024r.

Poniedziałek, 20 maja 2024r. – NMP Matki Kościoła.
730Za zm. Irenę i Konstancję Świeczka.
900Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP i Matki Bożej Różańca Św. z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. B. dla Irmgardy Kozłowskiej z ok. 93 rocz. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.
1600Za zm. rodziców Eufemię i Antoniego Gancarczyk, zm. braci Michała i Andrzeja.
1800O dar życia wiecznego dla zm. mamy Natalii Skorek w 101 rocz. ur. oraz zm. ojca Bolesława i zm. pokrewieństwo z obu stron.
Wtorek, 21 maja 2024r. – św. Jana Nepomucena.
800I Za żyjących i zmarłych z rodzin Malcher, Prandzioch, Blachecki, Rodacki, Szymaczek, zm. kapłanów i dusze w czyśćcu cierpiące.
II Za zm. ojczyma Jerzego Bednarka.
1800I O dar życia wiecznego dla zm. męża Jana Ziółkowskiego w 16 rocz. śm., zm. sióstr, zm. Zofii Kirkuć w 6 rocz. śm.
II Za zm. męża Karola Lenartowicz, zm. rodziców Helenę i Bolesława Kubik, zm. księży z naszej parafii.
III Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Romualda Kubat i zm. z rodziny.
Środa, 22 maja 2024r.
800I Za dusze w czyśćcu cierpiące.
II …………………………………………………………………………………………………………
1800I Z podz. za otrzymane łaski z prośba o bł. i zdrowie w pewnej intencji.
II Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Bronisława Tetlaka of. sąsiedzi z ul. Kościuszki 10.
Czwartek, 23 maja 2024r. – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
800I Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Gertrudy Lesiok w rocz. ur., zm. jej męża Stefana Lesiok i zm. z pokrewieństwa z obu stron.
II Za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800I O dar życia wiecznego dla zm. matki Łucji Kowolik.
II O dar życia wiecznego dla zm. Klary i Jerzego Kapusta.
Piątek, 24 maja 2024r. – NMP Wspomożycielki Wiernych.
800I Za dusze w czyśćcu cierpiące.
II …………………………………………………………………………………………………………
1630Za zm. Urszulę Luścińską w 1 rocz. śm., zm. z rodziny Kroczek, Rajca, Wójciki, za dusze w czyśćcu cierpiące.
1800Msza św. zbiorowa:
1. O dar życia wiecznego dla zm. Pawła Paulewicz i za dusze w czyśćcu cierpiące.
2. Za zm. dziadków Rozalię i Józefa Machałów.
3. Za zm. Piotra Czaja w rocz. śm., zm. dziadków: Ogerman i Spallek.
4. Za zm. ojca Kazimierza Dworeckiego w rocz. ur., zm. matkę Helenę, zm. pokrewieństwo z obu stron.
5. Za zm. mamę Lidię Kraiczek z ok. Dnia Matki, prosząc o dar życia wiecznego.
6. Za zm. Piotra Szromek w 3 rocz. śm., zm. Zofię i Adama Grajcar, Łukasza Picher, Tadeusza Malika.
7. Za zm. Agatę Kletę, zm. jej rodziców i za dusze w czyśćcu cierpiące.
8. Do Mił. Bożego za zm. Krzysztofa Gęgotek w 6 rocz. śm., zm. z rodzin Gęgotek, Parusel i Frankidejski.
Sobota, 25 maja 2024r.
800I Za dusze w czyśćcu cierpiące.
II …………………………………………………………………………………………………………
1430Ślub: Jędraszak- Rosoł
1800O dar życia wiecznego dla zm. dziadków Heleny i Eugeniusza Kaczmarczyk, Leonardy i Mariana Anisimowicz oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.
Niedziela, 26 maja 2024r. – Uroczystość Trójcy Najświętszej
730Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. B. dla Wandy Dzianok z ok. 70 rocz. ur. i o bł. B. dla całej rodziny.
900Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. mamy Rozalii Stolarskiej, zm. ojca Zygmunta oraz zm. z rodzin Spałek i Stolarski.
1030Do Op. Bożej, przez wstaw. MBKP z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i bł. B. dla Anny i Michała w rocz. ślubu i o bł. B. dla dzieci i całej rodziny.
1200Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. Jana i Ryszarda Gradowskich, Franciszki Witarowskiej, zm. dziadków Walentego i Katarzyny Skiba.
1600…………………………………………………………………………………………………………
1700Nabożeństwo majowe.
1800Do Mił. Bożego o dar życia wiecznego dla zm. matki Anny Makowieckiej w rocz. ur. oraz zm. Juliusza Makowieckiego.