Warunki sakramentu pokuty

Rachunek sumienia – czynimy go w świetle Ducha Świętego, przypominając sobie wszystkie grzechy ciężkie (można także lekkie) popełnione od ostatniego przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy – jest skruchą serca, obrzydzeniem sobie grzechu, wewnętrzną przemianą całego człowieka, oraz obietnicą nie grzeszenia więcej i unikania okazji do czynienia grzechu, ponadto wiąże się z pracą do następnego przystąpienia do sakramentu pokuty nad wyeliminowaniem konkretnego grzechu i czynieniem coraz więcej dobra.

Szczera spowiedź i rozgrzeszenie – kapłan przyjmuje nasze wyznanie grzechów i w imieniu miłosiernego Chrystusa odpuszcza lub zatrzymuje grzechy na podstawie otrzymanej władzy. Należy wyspowiadać się szczerze ze wszystkich wiadomych grzechów, zwłaszcza ze wszystkich ciężkich (należy podać ilość ciężkich upadków i ich okoliczności, które ułatwiają kapłanowi spełnienie jego posługi pojednania).

Zadośćuczynienie Bogu i ludziom – powinno przejawiać się w poprawie życia oraz w naprawieniu szkód. Kapłan wyznacza czyn pokutny w zależności od ciężkości grzechów. Czyn ten ma być lekarstwem na ranę zadaną przez grzech. Zadośćuczynić bliźnim można przez głębszą modlitwę, różne wyrzeczenia, a przede wszystkim przez czyny miłości wobec bliźnich.

OKAZJA DO SPOWIEDZI

W niedziele, święta i dni powszednie – 15 minut przed Mszą świętą;

w soboty od 17:30 do 18:00.

STAŁY KONFESJONAŁ

Codziennie od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wakacji)

w naszej parafii od 15.00 do 17.00,

a w kościele św. Piotra i Pawła od 9.00 do 11.00.

Indywidualnie – uzgodnienie terminu telefonicznie:

MŁODZIEŻ – pierwsze piątki miesiąca o godz. 19:00

GIMNAZJUM – pierwsze czwartki o godz. 16.00

 DZIECI – pierwsze piątki klasy II, III, IV o godz. 15.30; klasy V i VI o godz. 16.00