Co daje nam sakrament bierzmowania? Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie “jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze ściślej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusowi, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem, i bronienia jej” (Konstytucja o Kościele 11). Duch święty sprawia, że uczniowie Chrystusa mogą lepiej zrozumieć słowa Pana: “On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (j 14,26). Bierzmowanie, podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć tylko raz w życiu.

Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie olejem Krzyżma Świętego czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki przez szafarza (biskupa) i słowa: “N N PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO”. Zaniedbanie przyjęcia tego sakramentu jest wielką stratą, utratą rozwoju do pełni życia Bożego, jaką zamierzył dla nas Bóg.

Świadkami bierzmowania z zasady powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący, wierzący (praktykujący), pełnoletni i bierzmowani katolicy, albo sami rodzicie kandydata. W czasie obrzędu sakramentu świadek kładzie prawą dłoń na ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą. Świadkowie ponadto, powinni być do bierzmowania odpowiednio przygotowani i razem z bierzmowanym przyjąć Komunię Świętą.

PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA

W klasie pierwszej i drugiej gimnazjalnej młodzież uczestnicząc w comiesięcznej Mszy św. (w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16:30)

W klasie trzeciej gimnazjalnej uczestnicząc w comiesięcznej Mszy św., ponadto w spotkaniach w grupach Sakrament ten powinien być przyjmowany w parafii zamieszkania.

Kandydaci zgłaszają się na początku klasy pierwszej gimnazjalnej  przychodząc na pierwszą Mszę w pierwszy czwartek. Jeżeli kandydat jest z innej parafii,  dostarcza stosowną zgodę przeniesienia i przygotowania do tego sakramentu od duszpasterzy z parafii zamieszkania i postępuje jak powyżej. Jeżeli był on ochrzczony poza naszą parafią i poza naszą parafią przystąpił do pierwszej Komunii Świętej, w odpowiednim czasie dostarcza skrócony wyciąg aktu chrztu. Jeżeli kandydat, zamieszkały na terenie naszej parafii, będzie przygotowywał się poza naszą parafią – także w klasie pierwszej gimnazjalnej prosi miejscowego duszpasterza o zgodę na przeniesienie do innej parafii

Świadek

Godność tę może pełnić pełnoletnią osoba wierząca (tzn. praktykująca), najlepiej rodzic chrzestny kandydata, osoba bierzmowana, postępująca według zasad wiary. W niektórych przypadkach może to być osoba inna niż rodzic chrzestny. W wyjątkowej sytuacji może to być rodzic bierzmowanego; nie może nim być rówieśnik czy rówieśniczka. Świadek, nieustannie wspiera kandydata do bierzmowania modlitwą i głęboką postawą wiary. Świadczy w dniu bierzmowania