Stowarzyszenie Żywego Różańca (tzw. Róże Różańcowe) zostało założone w 1826 roku przez Marię Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie. Paulina zaczęła organizowań piętnastoosobowe grupy, nazwane później “żywymi różami”.

Każda z osób tworzących żywą Różę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiali codziennie cały różaniec.

Celem Stowarzyszenia było według założycielki wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła.  Ważnym wydarzeniem dla istnienia i funkcjonowania Stowarzyszenia było wprowadzenie przez Jana Pawła II 16 października 2002 roku nowej części Różańcowych tajemnic, tak zwanych tajemnic świata, uwzględniających lata publicznej działalności Pana Jezusa. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli żywe Róże składają się z 20 osób.

Róże Różańcowe są zorganizowaną wspólnotą osób, które modlą się codziennie na różańcu. Wspólnota t odpowiada kształtowi samej modlitwy różańcowej, która polega na rozważaniu 20 tajemnic z życia Jezusa i Maryi przy jednoczesnym odmawianiu przy każdej tajemnicy jednego “Ojcze nasz”, 10 “Zdrowaś Mario” i jednego “Chwała Ojcu”. Każda “Żywa Róża” składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnice różańca.

Róże Różańcowe przynoszą wiele korzyści duchowych tym wszystkim, którzy do nich należą. Członkowie tej wspólnoty biorą udział w sposób szczególny w modlitwach i dobrych uczynkach tej duchowej rodziny.

Członkowie Róż Różańcowych mają na celu za pomocą wspólnej modlitwy dochować wierności Bogu, wytrwać w dobrym, bronić od złego siebie i bliskich. Mają obowiązek wielbić i naśladować Maryję oraz w szczególny sposób powinni wystrzegać się ciężkich grzechów. Członkowie Róż Różańcowych korzystają z Mszy Świętych i Nabożeństw odprawianych w ich intencjach, za żywych i umarłych.

W naszej parafii “Róże” spotykają się codziennie na modlitwie różańcowej przed poranną mszą świętą. Zebrania zaś zapowiadane sa w ogłoszeniach duszpasterskich i odbywają się po niedzielnym popołudniowym nabożeństwie w salkach katechetycznych przy naszej parafii.